7 Ocak 2018 Pazar

Akasya Ağacı

Akasya ağacı sürekli yeşil kalabilme özelliğine sahip ve dikenli bir ağaç türüdür. Sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde oldukça fazladır. Akasya ağacı baklagiller familyasına ait bir ağaçtır. Avusturya'da kendiliğinden büyümüş 600 den fazla türü bulunmaktadır.


Akasya ağacının hoş bir kokusu ve güzel bir görüntüsü vardır. Bu nedenle park ve bahçelerde kullanılması oldukça şık bir görüntü sağlayacaktır. Akasya'nın yaprak boyutları küçüktür. Çiçeğinin salkım şeklinde bir görüntüsü vardır. Bu nedenle bir diğer adı olan Salkım ağacı ismi ile de kullanılmaktadır. Ayrıca akasya acacia familyasından gelmektedir. Yaklaşık olarak 600 türde örneği mevcuttur. bununla birlikte akasya ağacı ılıman iklim koşullarını sevmektedir. Akasya ağacı oldukça sert ve sağlam bir ağaçtır. Bu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Soğuk ve sıcak hava koşullarından pek etkilenmez. Akasya ağacının ilk ortaya çıktığı bölgeler olarak Karolin ve Virjinya sınırları içinde 'galleghanv' dağları bilinir. Akasya ağacını Avrupa'ya tanıtan isim Jan Ruben'dir. Türkiye'ye 1850'li yıllarda gelmiş ve o yıllarda akasyaya karşı pek ilgi gösterilmemiştir. 1890 yılında açılan Bursa Ziraat Mektebi'nden sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Akasya ağacının güzelliği yanında pek çok sağlık açısından da faydaları vardır. Nefes darlığı ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Akasya ağacının çiçeklerinin üç rengi bulunur. Sarı, kırmızı ve beyaz renkleri bulunur. Acacia abeileyana bu ağacın en bilinen türlerinden bir tanesidir.
Akasya ağacı ülkemizin neredeyse her bölgesinde yetişmektedir. Özellikle Marmara Bölgesi'nde bu ağaca sıkça rastlanılmaktadır.

Akasya Hangi Bölgelerde Bulunur?

Akasya dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle dünyada tropik ve subtropik bölgelerinde bulunurlar. Tersiyer de Orta Avrupa ülkelerinde sıkça vardı. Günümüzde ise daha dar alanlarda yetişmektedir. Özellikle Avustralya'da 600 den fazla türü bulunur. Afrika, Sudan gibi ülkeler ile güney bölgelerinde yetişir. Asya Kıtası'nın tropik kuşak bölgelerinde bulunur. Orta Amerika'da yetişen türleri de vardır. 
Akasya ağacı Türkiye'ye 1850 tarihinde gelmiştir. Bu tarihte ilk geldiği yer Ege bölgesi olmuştur.0 yorum:

1. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren müstehcen vb. içeriklerden doğan her türlü hukuki ve idari sorumluluk yorum gönderen kişiye aittir.

2. Konu dışı sorularınız için İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Her türlü yorum şikayetlerinizi yorum yapan üyenin ismini ve mesaj içeriğini yazarak bildiriniz.